Vyberte si medzi bankou a nebankovou spoločnosťouV dnešnej dobe už väčšina z nás má vlastnú skúsenosť s pôžičkou. Často aj menšie výdavky, či už na domáce spotrebiče, školské výlety detí alebo opravu auta, nehovoriac už o kúpe vlastného bývania, si nemôžeme dovoliť z nášho bežného príjmu a práve preto žiadame o pôžičku.

A čo vlastne pojem pôžička znamená? Ako pôžička, v pravom zmysle slova, býva označovaná akákoľvek činnosť, ktorej predmetom je zapožičanie hocijakej veci a to za podmienky, že daná vec bude do vopred stanoveného termínu vrátená. Vo finančnom kontexte by sme sa mali správne baviť o „úvere“. To znamená poskytnutie peňažných prostriedkov do určitej sumy zo strany jednej osoby v prospech inej, samozrejme s podmienkou, že druhá strana zapožičané peniaze do určitej doby vráti aj s dohodnutými úrokmi. Ten, kto vám úver poskytne, sa nazýva „veriteľ“ a ten, komu je úver poskytnutý, sa nazýva „dlžník“.

Bankoví vs. nebankoví poskytovatelia pôžičiek

pôžičky môžete vo všeobecnosti žiadať, ak sa samozrejme najprv nechcete obrátiť na rodinných blízkych či priateľov, rôzne bankové alebo nebankové spoločnosti. Poskytovateľov, tých bankových aj nebankových, je na slovenskom trhu neúrekom. Na Slovensku najviac ľudia stále dôverujú skôr bankám, majú pocit, že nebankovky ich chcú len čo najviac vyžmýkať a jednajú s nimi neseriózne. V dnešnej dobe to však už nie je celkom pravda. Najdôležitejšie je skontrolovať daného poskytovateľa, či má udelenú licenciu na sprostredkovanie pôžičiek. Zoznam licencovaných spoločností nájdete na internetovej stránke Národnej banky Slovenska. Potom je už len na vás, či sa obrátite na banku, kde vás však čaká dlhší byrokratický postup, alebo na nebankovku, kde vám mnohokrát požičajú väčšie či menšie sumy za lepších a jednoduchších podmienok.

Bankové aj nebankové pôžičky môžete jednoducho vybaviť aj na tomto linku. Pôžičky, rýchle pôžičky alebo pôžičky bez registra nájdete u sprostredkovateľskej stránke, ktorá spolupracuje len so serióznymi sprostredkovateľmi. Takže pri požiadaní o pôžičku cez túto stránku vám nič nehrozí.

Prehľad bankových aj nebankových pôžičiek

Musíme si uvedomiť, že existuje množstvo druhov pôžičiek. Jednotlivé pôžičky sa delia podľa toho, o aké sumy žiadate, podľa toho, od koho pôžičku chcete, taktiež podľa špecifických potrieb žiadateľa, ako aj podľa toho, akú dobu splatnosti potrebujete. My sa bližšie pozrieme na delenie podľa doby splatnosti, čiže na krátkodobé a dlhodobé pôžičky.

Dlhodobé pôžičky

Dlhodobé pôžičky sú pôžičky, ktorých doba splácania trvá aj niekoľko desiatok rokov. Na výber sú dlhodobé nebankové pôžičky alebo dlhodobé bankové pôžičky. Doba splatnosti býva ovplyvnená hlavne výškou požičanej sumy, väčšinou však maximálne 30 rokov. S nebankovými spoločnosťami si môžete požičať do 100 000 eur, s bankovými aj oveľa vyššie sumy. Pri takých vysokých číslach je samozrejme potrebné spĺňať náročné podmienky. Stáva sa, že práve nebankové pôžičky môžu mať prijateľnejšie podmienky. No aj tak pri takýchto vyšších pôžičkách musí každý počítať s dokladovaním príjmu, so založením nehnuteľnosti, či s nazeraním do registra dlžníkov. Tieto vyššie pôžičky nie sú určené pre nezamestnaných, ani pre ľudí s nízkym príjmom, prípadne nestabilnou prácou.

Posudzovanie žiadosti a doručenie peňazí môže trvať aj niekoľko týždňov, no môžete rátať s nižšou úrokovou sadzbou. Nebankové pôžičky ich môžu mať o niečo navýšené, ale to len v prípade, že ponúkajú lepšie podmienky na získanie takejto vyššej pôžičky. Na druhej strane existujú také nebankové pôžičky, ktoré poskytujú lepšie úrokové sadzby, než tie bankové. Dobu doručenia žiadaných peňazí môže ovplyvniť aj spôsob, akým chcete peniaze obdržať .

Krátkodobé alebo dlhodobé?Krátkodobé pôžičky

V rámci krátkodobých pôžičiek je dostupná pôžička ihneď a rýchla pôžička. Krátkodobé pôžičky dostali svoj názov podľa toho, že sú splatné niekoľko dní, maximálne niekoľko mesiacov.

  • pôžička ihneď

Pôžičky ihneď sa zaraďujú výhradne medzi nebankové pôžičky. Ich najväčšou výhodou je, že potrebné peniaze môžete mať už do 10 minút od schválenia žiadosti na vašom účte. Táto pôžička vám dokáže poskytnúť sumu do 350 eur. Úroková sadzba pôžičky ihneď je vyššia, pohybuje sa okolo 23%. Čo sa týka doby splatnosti pôžičky ihneď, tak tá sa pohybuje od 5 do 30 dní. Táto pôžička je veľmi obľúbená aj vďaka kritériám, ktoré na žiadateľov kladie. Dá sa povedať, že tie nie sú skoro žiadne. Dôležité je byť plnoletý, ináč sú dostupné nezamestnaným, dôchodcom, študentom, ženám na materskej či všetkým tým, ktorí nechcú dokladovať príjem alebo majú záznam v registri dlžníkov.

  • rýchla pôžička

Rýchla pôžička nie je až taká rýchla ako pôžička ihneď, ale aj napriek tomu ju môžete mať na účte už do týždňa. Jej splatnosť sa pohybuje od 15 dní do 84 mesiacov, a to podľa toho, akú sumu si chce žiadateľ požičať. Táto suma sa môže pohybovať od 20 eur do 6 000 eur. Rýchla pôžička je väčšinou poskytovaná nebankovými spoločnosťami a je možné sa k nej dopracovať bez dokladovania príjmu, bez registra, a je vhodná aj pre nezamestnaných. Samozrejme, je už na konkrétnej nebankovej spoločnosti, ako si nastaví kritériá. Doba splácania môže ovplyvniť úrokovú sadzbu, ktorá môže byť v tom prípade nižšia.

Ako môžete o pôžičku požiadať?

Spôsobov je hneď niekoľko. Vybrať si môžete medzi žiadosťou cez internet, cez telefón či cez sms, alebo využiť tradičný spôsob a o pôžičku zažiadať osobne na pobočke.

  •  pôžičky online

Pri pôžičke online stačí jediná vec, aby ste mali pripojenie na internet. Online formulár na poskytnutie pôžičky nájdete na stránke takmer každej nebankovej spoločnosti alebo na stránkach ich sprostredkovateľov, kde si môžete jednotlivé nebankovky aj porovnať. Pôžičky online patria k najrýchlejšie vybaveným pôžičkám, peniaze na účte môžete mať už do 10 minút od požiadania.

  •  sms pôžička

Táto pôžička je v súčasnosti prístupnejšia ako pôžička online, pretože pri sms pôžičke vám stačí mobilný telefón, ktorý dnes vlastní už každý. No najprv si od sprostredkovateľa budete musieť zistiť číslo, na ktoré treba sms zaslať a taktiež aj správnu formu sms žiadosti. Sms pôžičky však nie sú také rýchle ako online pôžičky. Môžu vám poskytnúť do 500 eur s tým, že doba splatnosti neprekračuje 1 mesiac. Okrem toho si poskytovatelia sms pôžičky účtujú zväčša oveľa vyššie poplatky za sprostredkovanie pôžičky než iní.

  •  telefonická pôžička

Pôžička cez telefón patrí k najrýchlejšie vybaveným pôžičkám. Jej výhodou je, že všetko máte vybavené hneď, viete, že žiadosť sa nikde nestratila a osobný kontakt môžete využiť na rôzne otázky ohľadom danej pôžičky. Jedinou nevýhodou je, že platíte za hovor.

  •  pôžička na pobočke

Osobná žiadosť o pôžička patrí k najklasickejším metódam. Osobnú žiadosť môžete využiť viac pri bankových spoločnostiach, keďže viaceré nebankovky nemajú kamenné pobočky. Výhodou tejto žiadosti je priamy kontakt, kedy vám budú zodpovedané všetky otázky ohľadom danej pôžičky.

Ak ste sa už rozhodli požiadať o pôžičku, mali by ste si dávať pozor na niekoľko údajov, ako je úroková sadzba či RPMN.

Úroková sadzba, RPMN

Úroková sadzba alebo úrok je číslo vyjadrené v percentách. Určuje koľko presne zaplatíte navyše k sume, ktorú splatíte. Úroková sadzba je pri každom druhu pôžičky rozdielna. Väčšinou platí, že najvýhodnejšie je splácať čo najvyššiu sumu za čo najkratší čas.

RPMM (ročná percentuálna miera nákladov) je opäť číslo v percentách. Väčšinou je vyššie než číslo úrokovej miery, a to z toho dôvodu, že zahŕňa nielen úrokovú mieru, ale aj iné poplatky spojené s pôžičkou. Tento údaj je relevantný hlavne pri pôžičkách, ktoré budú splácané viac ako 1 rok, keďže už z jeho názvu vyplýva, že ide o ročnú mieru nákladov.

Úverová kalkulačka

Úverová kalkulačka je nástroj, ktorý vám rýchlo a jednoducho pomôže zistiť, či je vaša pôžička výhodná. Úverová kalkulačka je dostupná skoro na každej internetovej stránke jednotlivého poskytovateľa a obsahuje údaje ako výška úrokovej sadzby, výška RPMN, výška požičanej sumy, doba splatnosti, mesačné splátky a celková preplatená suma.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *