Povinné zmluvné poistenie (PZP) je nevyhnutným poistným produktom pre každého vlastníka motorového vozidla, vrátane motocyklov. Toto poistenie zabezpečuje, že v prípade spôsobenej škody na zdraví alebo majetku tretej strane máte pokryté náklady na odškodnenie. V tomto článku sa pozrieme na PZP pre motocykel, motorku alebo skúter a ako získať najlepšiu ponuku.

Prečo je PZP pre motocykel dôležité?

PZP pre motocykel je dôležité z niekoľkých dôvodov. Po prvé, je to zákonná povinnosť pre všetkých majiteľov motorových vozidiel, vrátane motocyklov. Bez platného PZP nemôžete legálne jazdiť na verejných komunikáciách. Po druhé, PZP chráni vašu finančnú zodpovednosť voči tretím stranám v prípade nehody, ktorú spôsobíte.

Ako získať PZP pre motocykel

Pri získavaní PZP pre motocykel, motorku alebo skúter je dôležité postupovať niekoľkými krokmi:

 1. Získajte cenové ponuky: Prehľadajte trh a získajte ponuky od rôznych poistných spoločností. Môžete využiť online porovnávače poistiek alebo kontaktovať spoločnosti priamo. Nájdete tak najlacnejšie PZP.
 2. Porovnajte ponuky: Porovnajte ponuky na základe ceny, úrovne krytia a zákazníckej podpory. Nezabudnite zohľadniť aj prípadné zľavy, ktoré môžete získať.
 3. Zvoľte si správnu úroveň krytia: Zvážte, akú úroveň krytia potrebujete. PZP pokrýva škodu na tretích stranách, ale ak chcete mať pokryté aj škody na vlastnom motocykli, mali by ste zvážiť aj havarijné poistenie.
 4. Prihláste sa na PZP: Po výbere poistnej spoločnosti a úrovne krytia sa prihláste na PZP. Pre overenie vašej žiadosti budete musieť poskytnúť určité osobné údaje a informácie o motocykli.
 5. Zaplaťte poistné: Po schválení žiadosti zaplaťte poistné a uistite si platné PZP pre váš motocykel, motorku alebo skúter.

Ako ušetriť na PZP pre motocykel

 1. Získajte zľavy: Poistné spoločnosti často ponúkajú zľavy pre nových zákazníkov, verných klientov alebo tých, ktorí majú viacero poistených vozidiel. Informujte sa o dostupných zľavách a využite ich.
 2. Zvýšte bezpečnosť: Investujte do bezpečnostných zariadení, ako sú zámky, alarmy alebo sledovacie zariadenia. Tieto opatrenia môžu znížiť riziko krádeže a pomôcť znižovať vaše poistné.
 3. Navštívte školenia: Účasť na školeníach alebo kurzoch pre vodičov motocyklov môže zlepšiť vaše vodičské zručnosti a znížiť riziko nehôd. Niektoré poistné spoločnosti ponúkajú zľavy pre tých, ktorí absolvovali tieto školenia.
 4. Zvoľte vhodný model motocykla: Rôzne modely motocyklov majú rôzne rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú cenu PZP. Vyberte si motocykel s nižším rizikom, aby ste znižovali náklady na poistenie.

Dôležité informácie o PZP pre motocykel

 • Platnosť PZP: Uistite sa, že vaše PZP je vždy platné a aktuálne. V prípade, že vaše PZP skončí, ste povinní okamžite ho obnoviť alebo zastaviť prevádzku vozidla na verejných komunikáciách.
 • Povinnosť mať doklad o PZP: Pri jazde na motocykli, motorku alebo skúteri by ste mali mať vždy so sebou doklad o platnom PZP. V prípade kontroly políciou alebo pri nehode je toto dôležité preukázanie poistenia.
 • Zmena údajov alebo predaj motocykla: V prípade zmeny údajov (napr. zmena adresy) alebo predaja motocykla je potrebné informovať poistnú spoločnosť o týchto zmenách, aby boli vaše údaje v súlade s poistnou zmluvou.

PZP pre motocykel je dôležitým a povinným poistením, ktoré chráni vás a ostatných účastníkov cestnej premávky. Dôkladne si preštudujte dostupné ponuky, porovnajte ceny a krytie, a urobte informované rozhodnutie pri výbere poistnej spoločnosti a úrovne krytia. Venujte pozornosť možnostiam úspor na poistnom a nezabudnite na povinnosti, ktoré vyplývajú z PZP, ako napríklad platnosť poistenia, mať doklad o PZP pri sebe alebo informovať poistiteľa o zmene údajov či predaji motocykla.

Dodržiavaním týchto krokov zabezpečíte, že váš motocykel, motorka alebo skúter bude poistený a vy budete chránení voči finančnej zodpovednosti v prípade nehôd alebo škôd na tretích stranách. Takže už teraz môžete pokojne sednúť na svoj motocykel a užiť si jazdu s vedomím, že ste riadne poistení.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *